KWF

KWF
Kyokushin World Fedaration
::: RESULTS :::

THE 33RD EUROPEAN KYOKUSHIN CHAMPIONSHIP PORTUGAL 25-26 OCTOBER, 2019



 

 
   
 

EUROPEAN KYOKUSHINKAI ORGANIZATION


33RD EUROPEAN KYOKUSHIN CHAMPIONSHIP PORTUGAL 2019

KUMITE MASTER MAN(+35 YEARS) OPEN KUMITE SENIOR MAN -90
1 PELLICER LAGARDERA ELOY SPAIN 1 DOYCHEV KRISTIYAN BULGARIA
2 NEGANOV SERGEY RUSSIA 2 LEDOS PIERRICK FRANCE
3 KUDYK DARIUSZ POLAND 3 MASTAJ KAMIL POLAND
3 GIBOWSKI TOMASZ POLAND 3 PAYET CLÉMENT FRANCE

KUMITE SENIOR MAN -80 KUMITE SENIOR MAN -75
1 DOYCHEV GEORGI BULGARIA 1 GHAZARYAN EMIL ARMENIA
2 EVERITZ DINISH NEDERLAND 2 OLÁH VLADAN CZECH REPUBLIC
3 BERESTNEV DMITRII RUSSIA 3 PAWLOWICZ JAKUB POLAND
3 JULDASSOV NURLAN KAZAKHSTAN 3 ESCRIBANO CARLOS SPAIN

KUMITE SENIOR MAN -70 KUMITE SENIOR MAN +90
1 ARUSHANYAN ARTUR ARMENIA 1 GEORGIEV HRISTO BULGARIA
2 SHEN BERKDZAN BULGARIA 2 MILADINOV YORDAN BULGARIA
3 ZOTEV NIKOLAY BULGARIA 3 THIANCOURT ROBERTO FRANCE
3 ANDREEV ANDREY BULGARIA 3 NAERLAND EIVIND NORWAY

KUMITE 18-21 YEARS MEN -80 KUMITE 18-21 YEARS MEN -75
1 KRASTEV YANI BULGARIA 1 KYUCHUKOV NIKOLA BULGARIA
2 PALACHOROV LACHEZAR BULGARIA 2 KARASTOYANOV NIKOLA BULGARIA
3 DURAN ADRIAN SPAIN 3 HORPESTAD SONDRE NORWAY
3 NIKOLAIEV VLADISLAV UKRAINE 3 SPIRTOV ATANAS BULGARIA

KUMITE 18-21 YEARS MEN -70 KUMITE 18-21 YEARS MEN +90
1 KUANTYROV RUSTAM KAZAKHSTAN 1 AL ZIBAWI MALEK LEBANON
2 MADINABEITIA AITOR SPAIN 2 ROGANOVIC VUKAN SERBIA
3 MARMUROWICZ ALEX POLAND 3 YEHYA OMAR LEBANON
3 MATVEEV SHLOMI ISRAEL 3 FRIDBURG DOLV ISRAEL

KUMITE SENIOR WOMAN -65 KUMITE SENIOR WOMAN -60
1 CANTERO DIANA SPAIN 1 BICKEL VALENCE NEDERLAND
2 SWIATKOWSKA ANNA POLAND 2 LOZANOVA VALERIYA BULGARIA
3 NOTELÉ ELISE BELGIUM 3 LYUBENOVA MARIELA BULGARIA
3 MARQUES PATRICIA PORTUGAL

KUMITE SENIOR WOMAN -55 KUMITE SENIOR WOMAN +65
1 KAMARA MARIANA LEBANON 1 RAMSELAAR ROXANNE NEDERLAND
2 LESNIEWSKA ALEKSANDRA POLAND 2 KARPUK ALEKSANDRA POLAND
3 KOSTOVA IYA BULGARIA 3 REGENT KATARZYNA POLAND
3 MIRCHEVA GABRIELA BULGARIA 3 TRACZ EWA POLAND

KUMITE 18-21 YEARS WOMEN -60 KUMITE 18-21 YEARS WOMEN -55
1 YUSHKEVICH EKATERINA BELARUS 1 SPIRIDONOVA ANASTASIJA RUSSIA
2 HARIZANOVA NICOLE BULGARIA 2 LIUTOVA EKATERINA RUSSIA
3 SIERRA AINHOA SPAIN 3 FERNANDEZ ANE SPAIN
3 CLAIN EMMANUELLA FRANCE 3 ARROYO YANIRE SPAIN

KUMITE 18-21 YEARS WOMEN +65 KATA SENIOR MAN
1 CASTRO EMILY COSTA RICA 1 LAMAS JON SPAIN
2 RESA ELISA SPAIN 2 BETOLAZA JON SPAIN
3 WAJGELT IDA POLAND 3 GIMENO DANIEL SPAIN
3 CHEPILOVA MARIYA BULGARIA 4 JAKUBOWSKI MICHAL POLAND

KATA SENIOR WOMAN
1 PRADES BEATRIZ SPAIN
2 PRIETO HERRERIAS SARA SPAIN
3 KARPUK ALEKSANDRA POLAND
TEAM CLASSIFICATION
1 BULGARIA 50 10 SERBIA 3
2 SPAIN 39 10 FRANCE (REUNION ISLAND) 3
3 POLAND 17 10 CZECH REPUBLIC 3
4 NEDERLAND 13 10 FRANCE 3
5 RUSSIA 12 11 ISRAEL 2
6 LEBANON 11 11 NORWAY 2
7 ARMENIA 10 12 PORTUGAL 1
8 KAZAKHSTAN 6 12 UKRAINE 1
9 BELARUS 5 12 BELGIUM 1
9 COSTA RICA 5

NUMBER OF COUNTRIES:26
NUMBER OF COMPETITORS:178

MAIN JUDGE: ANTONIO PINERO GENERAL SECRETARY ANDRE DREWNIAK


KUMITE 16-17 JUNIORS BOYS -80 KUMITE 16-17 JUNIORS BOYS -70
1 CZARNECKI BARTOSZ POLAND 1 KIENTZ DAVE NEDERLAND
2 JANCZAK DOMINIK POLAND 2 MAJEWSKI SZYMON POLAND
3 KUZNETSOV TIKHON RUSSIA 3 NESTERCHUK ALON ISRAEL
3 BERG JR CHRISTIAN W NORWAY

KUMITE 16-17 JUNIORS BOYS -60 KUMITE 16-17 JUNIORS BOYS +80
1 GOSPODINOV VELIZAR BULGARIA 1 ALEKSIEV ALEKSANDAR BULGARIA
2 DUGAIN JEROME FRANCE (REUNION ISLAND) 2 YORDANOV GEORGI BULGARIA
3 K?DZIO?KA JAKUB POLAND 3 NIJENHUIS NICK NEDERLAND
3 SABRI DENIZ BULGARIA 3 GADEK MICHAL POLAND

KUMITE 14-15 YEARS BOYS -75 KUMITE 14-15 YEARS BOYS -65
1 LACTION EMANUEL SPAIN 1 DRAGANOV KRISTIAN DRAGOMIROV SPAIN
2 FORMELA WOJCIECH POLAND 2 KRUSHKOV TODOR BULGARIA
3 KOSTOV GABRIEL BULGARIA 3 JEZIERSKI PAWE? POLAND
3 KOLEV VIKTOR BULGARIA

KUMITE 14-15 YEARS BOYS -55 KUMITE 14-15 YEARS BOYS +75
1 MERAZOV VIKTOR BULGARIA 1 MATOYAN GOR ARMENIA
2 GEORGIEV ATANAS BULGARIA 2 NANHOE VIJAY NEDERLAND
3 EL ZARIF MOHAMAD LEBANON 3 WRONIAK JAKUB POLAND
3 SHARIN SERGEY RUSSIA 3 KONDRASHOV IVAN RUSSIA

KUMITE 12-13 YEARS BOYS -60 KUMITE 12-13 YEARS BOYS -50
1 PINEDO EKAITZ SPAIN 1 MROZ KAJETAN POLAND
2 IZURRATEGUI DANEL SPAIN 2 WIATROWSKI KAZIMIERZ POLAND
3 KURIATA DOMINIK POLAND 3 RYLTSIN EGOR RUSSIA
3 SHARONOV MIKHAIL RUSSIA

KUMITE 12-13 YEARS BOYS -40 KUMITE 12-13 YEARS BOYS +60
1 YESSIRKEPOV DINMUKHAMMED KAZAKHSTAN 1 AMBROZIAK ALEKSANDER POLAND
2 CHURRUCA IKER SPAIN 2 ALDANAB MOHAMAD LEBANON
3 HADDAD ABDUL MAJID LEBANON 3 SILVA JOÃO PORTUGAL
3 DOHA AMJAD LEBANON 3 GRAÇA MARTIM PORTUGAL

KUMITE 16-17 JUNIORS GIRLS -60 KUMITE 16-17 JUNIORS GIRLS -50
1 YAKIMOVA PLAMENA BULGARIA 1 MTZ DE ANTOÑANA IRATI SPAIN
2 ANDROGE INES FRANCE (REUNION ISLAND) 2 RAMOS SARAY SPAIN
3 CHERIMONT ORIANNE FRANCE (REUNION ISLAND) 3 COSTALAGO LUZ SPAIN
3 GARCIN PERRINE FRANCE (REUNION ISLAND) 3 DUCH ZUZANNA POLAND

KUMITE 16-17 JUNIORS GIRLS +60 KUMITE 14-15 YEARS GIRLS -50
1 MAZUR WERONIKA POLAND 1 GLAPIAK AMELIA POLAND
2 GHIDEY RAHUA NORWAY 2 BOYADZHIEVA NIKOLINKA BULGARIA
3 KOSIEC SANDRA POLAND 3 GRASA JULIA SPAIN
3 ANTOSIK DOMINIKA POLAND 3 GRELAK MARTYNA POLAND

KUMITE 14-15 YEARS GIRLS +50 KUMITE 12-13 YEARS GIRLS -45
1 GOEDHART RUBY NEDERLAND 1 SHAKHBANOVA MINARA RUSSIA
2 POPOVA TEODORA BULGARIA 2 DEL CUETO IRENE SPAIN
3 STOYANOVA MONIKA BULGARIA 3 COSTA MARTA PORTUGAL
3 SEKU?A KAROLINA POLAND 3 RIBA MARIANA PORTUGAL

KUMITE 12-13 YEARS GIRLS +45 KATA 12-13 YEARS BOYS
1 IZTANATOVA GULNAZ KAZAKHSTAN 1 PINEDO EKAITZ SPAIN
2 IWAN JULIA POLAND 2 BOROBIA OINATZ SPAIN
3 DRAGANOVA VIKTORIYA DRAGOMIROVA SPAIN 3 WIATROWSKI KAZIMIERZ POLAND
3 ESQUIBEL JANIRE SPAIN 4 WOZNIAK MACIEJ POLAND

KATA 14-15 YEARS BOYS KATA 16-17 JUNIORS BOYS
1 SALAZAR MARKO SPAIN 1 KOZIEL OSKAR POLAND
2 MORENO CAAMAÑO AXEL SPAIN 2 MARTIN JOKIN SPAIN
3 GAJIC MATEO SPAIN 3 GIBOWSKI DANIEL POLAND
4 LACTION EMANUEL SPAIN 4 BERG JR CHRISTIAN W NORWAY

KATA 12-13 YEARS GIRLS KATA 14-15 YEARS GIRLS
1 BARONA MADDI SPAIN 1 GHEORGHIU CRINA ROMANIA
2 ESQUIBEL JANIRE SPAIN 2 GLAPIAK AMELIA POLAND
3 ANDRADE ZHUNIO MERITXELL SPAIN 3 BRUNO ROSAS LUCIA SPAIN
4 DEL CUETO IRENE SPAIN 4 PIEPRZYCA ALEKSANDRA POLAND

KATA 16-17 JUNIORS GIRLS
1 SKÓRKA WIKTORIA POLAND
2 MAZUR WERONIKA POLAND
3 SANTISO ANA SPAIN
4 RAMOS SARAY SPAIN

TEAM CLASSIFICATION
1 POLAND 69 8 ARMENIA 5
2 SPAIN 67 8 ROMANIA 5
3 BULGARIA 39 9 PORTUGAL 4
4 NEDERLAND 14 9 NORWAY 4
5 RUSSIA 10 10 ISRAEL 1
5 KAZAKHSTAN 10
6 FRANCE (REUNION ISLAND) 8
7 LEBANON 6

NUMBER OF COUNTRIES: 26
NUMBER OF COMPETITORS: 182


MAIN JUDGE: ANTONIO PINERO GENERAL SECRETARY ANDRE DREWNIAK


© 2019 Kyokushin World Federation 
kyokushinkyokushin